31 maja 2008

III Rajd
Do Lądu nad Wartą

W ostatnim dniu maja, w sobotę, wyjeżdżamy o godz. 1000 do Lądu na IV Festiwal Słowiańskiej i Cysterskiej. Do wyjazdu zachęciły piękne plakaty, które otrzymałem ze Starostwa Powiatowego w Słupcy – współorganizatora Festiwalu, za co dziękuję.

3_0rajd

Po starcie, tradycyjnie sprzed pomnika Kazimierza Wielkiego, jedziemy przez nasz park, ulicą Słowackiego i popychani przez sprzyjający w tym dniu wiaterek, szybko mijamy Myślibórz, Radolinę i w połowie drogi odpoczywamy przed kaplicą w Sługocinie. Mimo coraz większego upału, w dobrych nastrojach pokonujemy górę przed cmentarzem i jesteśmy w Lądku. Krótko oglądamy kościół z zewnątrz, roztaczającą się panoramę nad Doliną Warty z widokiem na Ląd, oraz montowaną właśnie konstrukcję, która zwięczy drugą wieżę kościoła. Przed południem docieramy na miejsce. Rowery zostawiamy na prywatnej posesji p.p. Wróbrów.

Jesteśmy na miejscu: park, podgrodzie z rekonstrukcją starego grobu. Rozpoczyna się turniej o miecz Kasztylana Lądzkiego. Obejrzałem dwie walki ubranych w historyczne stroje wojów: na miecze, w której używano tarcz obronnych, oraz na topory. W tej drugiej walce nie było żartów i każdy cios mógł się zakończyć groźnie. Na szczęście sędziowie w sytuacjach niebezpiecznych, wojowników rozdzielali.

Pokazy, wystawy, średniowieczne kramy kupieckie, zagrody ze zwierzętami, warsztaty rzemieślnicze, uzbrojenia, popisy sokolników – to wszystko działo się w pobliżu klasztoru, w którym można było obejrzeć wystawy (na mnie duże wrażenie wywarły fotogramy wykonane przez F.Kupczyka w klasztorze kamedułów w Bieniszewie), koncerty (w koncercie organowym uczestniczyliśmy). Zwiedzaliśmy również klasztor.

W drodze powrotnej było ciężej (jazda pod wiatr), więc odpoczywaliśmy w okolicach Ratynia, oraz przy sklepie spożywczym w Radolinie. Po około 35km jazdy rozstaliśmy się w parku.

Na zakończenie pragnę napisać o mojej radości ze spotkania w Lądzie wnuczki Domyniki, córki Hani i zięcia Pawła, oraz wnuka Michała, syna Błażeja i synowej Iwony.


W rajdzie uczestniczyło 20 osób:
3_1rajd Wiesława Antkowiak
Henryk Aniszewski
Irena Borek
Józef Ciesielski
Stanisław Dobrzyński
Weronika Dobrzyńska
Weronika Gełgotek
Włodzimierz Kamiński
Apolonia Kapuścińska
Paweł Kujawa
Stanisław Przygodzki
Ryszard Roszak
Jakub Rysztof
Maria Rysztof
Władzimierz Rysztof
Dawid Rysztof
Maria Szumińska
Irena Szumińska
Maciej Szumiński
Jadwiga Szubińska

18 maja 2008

II Rajd
„od św. Jakuba w Golinie do św. Jakuba w Dobrosołowie”

18 maja, w niedzielę, o godz. 1005 z dużymi obawami przed deszczem rozpoczęliśmy II Rajd do Dobrosołowa. Stało się tradycją i już trzeci rok z rzędu przez Adamów, Przyjmę, Radwaniec, Tokarki dojeżdżamy do celu. To nasze pielgrzymowanie „poświęcamy pamięci Ojca św. Jana Pawła II”, w tym roku dokładnie w 88 rocznicę urodzin. Na odwrocie mapki z trasą znalazła się „Barka” z V nową zwrotką, której śpiewanie przećwiczyliśmy w drodze:

2_0rajd

„Panie dalszy rejs odwołany,
bo sternika do siebie wezwałeś,
a nam brak siły, nadzieja zgasła.
Ref.
O Chryste, przecież burze szaleją,
Ratuj barkę, bo bez ciebie zginiemy!
Nie lękajcie się! A wypłyniecie na głębię!
Cała naprzód. Nowy świta już dzień.”

Około godz. 1130 byliśmy na miejscu. Na początku Mszy św. ksiądz Kanonik Franciszek Smolarski powitał 24 pielgrzymów z Goliny. Pan organista w czasie komunii tradycyjnie zaintonował „Barkę” – z dodatkową V zwrotką. Po nabożeństwie posiłek – co kto miał – i droga powrotna. Odwiedziliśmy miejscowy cmentarz, gdzie stanęliśmy, przy mogile Powstańców Styczniowych (1863). Krętymi drogami, przy coraz gęściej padającym deszczu dojechaliśmy do Tokarek i Radwańca, gdzie tradycyjnie kilka minut wypoczywamy.

2_1rajd_wiktoria_jankowska

Zmokliśmy, ale szczęśliwi docieramy do Goliny, gdzie przed Ośrodkiem Zdrowia żegnamy się.

Brawami nagradzamy 8 letnią Wiktorię Jankowską, która w towarzystwie rodziców pokonała całą ponad 30km trasę.


W Rajdzie uczestniczyło 24 osoby:
Józef Ciesielski
Mariusz Ciesielski
2_2rajd Stanisław Dobrzyński
Weronika Dobrzyńska
Beata Jankowska
Wiktoria Jankowska
Marek Jankowski
Apolonia Kapuścińska
Wiesław Kamiński
Magda Kirowska
Paweł Kujawa
Teresa Paszek
Stanisław Paszek
Danuta Przygodzka
Stanisław Przygodzki
Emilia Pawłowska
Ryszard Roszak
Maria Rysztof
Władysław Rysztof
Irena Szumińska
Maria Szumińska
Maciej Szumiński
Jadwiga Szubińska
Milena Szubińska

4 maja 2008

I Rajd
Do Kolna

Początkowo zimna i deszczowa tegoroczna wiosna w okresie świąt majowych przyniosła trochę ciepła i mogliśmy zawołać „Nareszcie wiosna”. Ruszyliśmy na pierwszy Rodzinny Rajd Rowerowy. Blisko – razem około 20km trasy na Kolno, Myśliborskie Holendry, Myślibórz, Golina.

1_0rajd_szubinska

Wyruszaliśmy z obawą, że zaraz zacznie padać deszcz, ale niebiosa nam sprzyjały i obyło się bez zmoknięcia. Dość długo zatrzymaliśmy się w posiadłości p.p. Szubińskich, gdzie gospodarze przygotowali ognisko –
były kiełbaski, wspólny śpiew, muzyka. Mieliśmy okazję być w skansenie, ze starymi narzędziami i sprzętem rolniczym.

Za miłe urozmaicenie naszej wycieczki, dziękujemy pani Jadwidze Szubińskiej – jednej z najbardziej wytrwałych uczestniczek, oraz panu Stanisławowi Szubińskiemu.


W rajdzie uczestniczyło 19 osób:
Henryk Aniszewski
1_1rajd_ognisko Anna Ciesielska
Damian Ciesielski
Józef Ciesielski
Waldemar Ciesielski
Stanisław Dobrzyński
Apolonia Kapuścińska
Danuta Przygodzka
Stanisław Przygodzki
Ryszard Roszak
Łukasz Sołtysiak
Marian Sołtysiak
Jadwiga Szubińska
Milena Szubińska
Irena Szumińska
Maria Szumińska
Maciej Szumiński
Krystyna Wilczyńska
Paweł Zawadzki