29 sierpnia 2009

 

XI RODZINNY RAJD ROWEROWY11_0rajd

W dniu 29 sierpnia 2009 stali uczestnicy Rodzinnych Rajdów Rowerowych wzięli udział
w rajdzie rowerowym Trzemeszno-Wilczyn. Współorganizatorem rajdu był Związek Gmin Powidzkiego Parku Krajobrazowego oraz All For Planet Allegro i Gazeta Wyborcza. W rajdzie uczestniczyło 16 osób z Goliny, z których sześciu rowerzystów pokonało trasę do Trzemeszna również na rowerach. Pozostali dojechali samochodem z gminy. Drogę powrotną wszyscy przejechali na rowerach. W rajdzie brało udział ponad 300 osób. Cykliści z Goliny byli zauważeni na starcie, trasie i mecie. Każdy z uczestników otrzymał pakiet startowy, a w Wilczynie posiłek. Trasa rajdu wynosiła 74km, a rowerzyści którzy do Trzemeszna dotarli rowerami pokonali dodatkowo 57km.
Następny rajd do Bieniszewa 7 września o godz. 15:00. W drodze powrotnej zapraszamy na ognisko do Państwa Ciesielskich.

Wszystkie zdjęcia z RRR na stronie: http://picasaweb.google.pl/msfotoklik


Uczestnicy rajdu:

 1. Wiesława Antkowiak
 2. Irena Borek
 3. Józef Ciesielski
 4. Marcin Hajdas
 5. Piotr Jabłoński
 6. Stanisław Paszek
 7. Teresa Paszek
 8. Alina Przybysławska
 9. Hubert Przybyłowski
 10. Stanisław Przygodzki
 11. Ryszard Roszak
 12. Maria Rysztof
 13. Jadwiga Szubińska
 14. Maciej Szumiński
 15. Maria Szumińska
 16. Irena Szumińska

22 sierpnia 2009

X RODZINNY RAJD ROWEROWY
Przy sprzyjającej pogodzie, z niewielkim opóźnieniem wyjechaliśmy na trasę do Konina po poboczu drogi krajowej E-92. 10_0rajd Na pętli autobusowej- ulica Poznańska wjechaliśmy na ścieżkę rowerową, którą dotarliśmy do placu przed Kauflandem,
a następnie do przeprawy nad Wartą do parku miejskiego. Po chwili odpoczynku dojechaliśmy do placu przed klasztorem Franciszkanów. Poznajemy dzieje klasztoru z ogrodu oglądamy panoramę Konina. Krótki postój i zdjęcie przy popiersiu Zofii Urbanowskiej przed szkołą Jej Imienia. Na ulicy Podgórnej jednemu z rowerzystów psuje się rower. Dojeżdżamy na cmentarz żołnierzy
z I Wojny Światowej, głównie Rosjan i Niemców.
Dwa tysiące spoczywających tu poległych robi wrażenie nawet po wizycie na cmentarzu w Łężcu, gdzie pochowano osiem tysięcy.
10_1rajd Plac Zamkowy- tu czuć historię: fontanna przypomina historyczny słup, którego oryginał stoi przed kościołem św. Bartłomieja. Na placu poznajemy historię zamku, zabudowań zajmowanych kiedyś przez Żydów, jesteśmy przy synagodze oraz dworku Zofii Urbanowskiej.
Plac Wolności- pięknie uporządkowane miejsce z bogata historią, w której jest cząstka Goliny: to tu został rozstrzelany w pierwszych dniach agresji Niemców na Polskę w 1939 kierownik Szkoły Podstawowej w Golinie Michał Kobyliński, wspólnie z innymi wybitnymi Polakami z powiatu konińskiego. Na domu Jana Zemełki wmurowana jest tablica upamiętniająca to wydarzenie.
Wracamy do domu ponownie przez park, przeprawą nad Wartą gdzie dziękujemy i żegnamy się z Panią Wandą Gruszczyńską z PTTK, która za darmo poświęciła nam sobotnie popołudnie.
W dalszej drodze dobre nastroje psuje nam wypadek- jeden z rowerzystów przewrócił się, jak się później okazało konieczne było założenie gipsu na nogę. Rajd ukończyło 19 osób.


W Rajdzie uczestniczyło 19 osob:
Józef Ciesielski
Mariusz Ciesielski
Stanisław Dobrzyński
Weronika Dobrzyńska
Beata Jankowska
Wiktoria Jankowska
Marek Jankowski
Apolonia Kapuścińska
Wiesław Kamiński
Magda Kirowska
Paweł Kujawa
Teresa Paszek
Stanisław Paszek
Danuta Przygodzka10_2rajd
Stanisław Przygodzki
Emilia Pawłowska
Ryszard Roszak
Maria Rysztof
Władysław Rysztof
Irena Szumińska
Maria Szumińska
Maciej Szumiński
Jadwiga Szubińska
Milena Szubińska

8 sierpnia 2009

IX RODZINNY RAJD ROWEROWY6_0rajd

W upalną sobotę 8 sierpnia, w samo południe wyruszyliśmy na trasę do Łężec.
Z grupy liczącej 17 osób w Spławiu ubyły dwie: uszkodzenie roweru i względy zdrowotne. Nie zaplanowany postój mieliśmy za Cieninem Zbornym, gdzie trzeba było zakleić dziurę w dętce i oponie. Wniosek- na zdartych oponach nie warto ruszać w drogę.
Przy szkole w Koszutach odpoczywamy skąd już blisko Słupca. Świętowano tutaj „Wawrzynki”
i od strony stadionu dochodziły do nas dźwięki muzyki. Wawrzynki to doroczne święto podobne do naszych Dni Goliny. Może i naszym Dniom nadać jakąś nazwę- „Jakuby, Jakobinki, Jakubki?”.
Przed opuszczeniem Słupcy siadamy w barze, ale z powodu przygotowań do wesela, na cokolwiek do jedzenia trzeba czasu, a my mamy go mało!
Ostatni odcinek drogi. Kończy się asfalt i po polnych drogach i ścieżkach docieramy do celu- miejsca gdzie w czasie I Wojny Światowej (1914-1918) był obóz jeńców, głównie Rosjan wziętych do niewoli przez Niemców. Jesteśmy na cmentarzu, który kryje prochy ośmiu tysięcy ludzi.
Dziś to jest miejsce ogrodzone, w miarę zadbane, a centralnym punktem jest obelisk z prawosławnym krzyżem i napisem w języku rosyjskim i niemieckim.

6_1rajd

Wydany przez Muzeum Regionalne w Słupcy album przybliżył wiedzy o tym miejscu.
W latach 1920-1924 przebywali tu jeńcy i internowani z Wojny z 1920 roku. Myślę, że warto tu przyjechać. Jest to najlepsza forma poznawania historii.
Ruszamy w drogę powrotną. Jest już pora popołudniowa i docieramy do drogi 92, a po jej przekroczeniu zatrzymujemy się na stacji benzynowej gdzie można kupić coś do jedzenia i picia.
Stąd jedziemy ulicami Słupcy z których jedna przebiega obok Kościoła św. Leonarda- dziś Sanktuarium Krzyża Świętego, gdzie byliśmy w roku ubiegłym.
W dalszej drodze zatrzymujemy się w Kowalewo Opactwo. Nazwa miejscowości pochodzi
z czasów, gdy w Lądzie byli Cystersi, a jeden z nich podarował drewniany kościół z 1784 o czym głosi napis nad głównym wejściem „VOTA MEA DOMINO”. Miejscowemu Księdzu Proboszczowi za ciekawe informacje i wspólną modlitwę.
Ładna pogoda towarzyszy nam w dalszej drodze przez Wolę Koszucką, Wacławów aż do Radoliny, skąd prawie już widać Golinę (dosłownie dymiące kominy Elektrowni Pątnów i bloki mieszkalne w Koninie).
Około godz. 19:30 po 50km jazdy docieramy do bramy parku, gdzie kończymy rajd. Następny 22 sierpnia do Konina.


Uczestnicy rajdu:

 1. Wiesława Antkowiak
 2. Włodzimierz Błaszczyk
 3. Józef Ciesielski
 4. Adam Kamiński
 5. Włodzimierz Kamiński
 6. Paweł Kujawa
 7. Bogumiła Łopacińska
 8. Emilia Pawłowska
 9. Zygmunt Pawłowski
 10. Alina Przybysławska
 11. Danuta Przygodzka
 12. Stanisław Przygodzki
 13. Elżbieta Sieczkowska
 14. Maria Szumińska
 15. Irena Szumińska
 16. Maciej Szumiński
 17. Stanisław Walczak