19 czerwca 2011

Ziemia, dom, goście
W latach ubiegłych na Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej jeździliśmy w soboty. W tym roku 36 uczestników rajdu pojechało w niedzielę.
Festiwal w Lądzie to okazja do poznania dawnych zwyczajów rycerskich, strojów, smaków i wielu innych atrakcji. Każdy według swoich upodobań mógł zaspokoić swoją ciekawość.
Spora grupa osób uczestniczyła w spotkaniu z Panią Profesor Jadwigą Staniszkis, która w godzinnym wykładzie nawiązała do hasła tegorocznego festiwalu (ziemia, dom, goście).
W drodze powrotnej gościliśmy u Państwa Paszków w Barbarce przy ognisku. Dziękujemy Gospodarzom za gościnę i wysiłek w przygotowaniu ogniska.
Dziękujemy OSP w Lądzie za umożliwienie zaparkowania rowerów oraz opiekę.
Dobra pogoda towarzyszyła nam przez cały dzień, a na ostatnich kilometrach w Spławiu przy świecącym słońcu zaczął padać deszcz – powstały dwie tęcze, dobra nadzieja na dalsze rajdy.
Następny rajd do Ślesina 2 lipca o godz. 9:00. Zapraszamy!
/sp/

4 czerwca 2011

Licheń

W kolejnym tegorocznym czwartym rajdzie, tym razem do Lichenia towarzyszyła nam piękna, choć upalna pogoda.
26 uczestników pokonało trasę 52 kilometrów. Naszym celem było zwiedzenie nowoczesnego muzeum, które zajmuje dwa piętra w Bazylice Licheńskiej. Bardzo cenne zbiory gromadzone latami przez ks. Józefa Jarzębowskiego doczekały się godnego miejsca oraz nowoczesnej oprawy: oprócz tradycyjnego pokazu eksponatów, wiele szczegółów można poznać przy pomocy elektroniki (np., stare księgi – strona po stronie przeczytać, broń obejrzeć w szczegółach, pewne wydarzenia historyczne – przybliżyć).
Następny rajd 19 czerwca do Lądu na Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej o godz. 9:00.                                                                                                                    /sp/