24 lipca 2011

Na rowerach od św. Jakuba do św. Jakuba

Lato jest znakomitą porą roku na organizowanie licznych wycieczek rowerowych do różnych ciekawych miejsc naszej okolicy. Z podobnego z ałożenia wychodzą uczestnicy rajdów jednośladami, którzy wspólnie ze Stanisławem Przygodzkim – pomysłodawcą i inicjatorem rekreacyjnych wyjazdów przemierzają szlaki mierzone nie inaczej jak w kilometrach.

24 lipca pięćdziesięcioosobowa grupa cyklistów wyruszyła spod pomnika Kazimierza Wielkiego traktem wyjątkowym, bo nazwanym „Od św. Jakuba do św. Jakuba”. Prowadził on między innymi przez: Golinę, Adamów, Przyjmę, Radwaniec, Tokarki, Cząstków do miejsca docelowego, czyli Dobrosołowa. Właśnie tam mieści się nowy kościół, któremu tak jak wcześniejszemu – spalonemu w 2001 r. patronuje św. Jakub Apostoł. W tym miejscu warto nadmienić, iż postać ta jest bliska i naszej lokalnej społeczności. Przed wiekami golińscy pradziadowie obrali właśnie św. Jakuba patronem drewnianego kościoła mieszczącego się po dziś dnia na skarpie nieopodal rozlewiska Warty. Stąd nie bez znaczenia był wyjazd – pielgrzymka w przeddzień liturgicznego wspomnienia tegoż apostoła. Rowerzyści po przejechaniu kilkunastu kilometrów będących rodzajem rekreacji uczestniczyli w uroczystej sumie odpustowej, której przewodniczył proboszcz dobrosołowskiej parafii ks. kan. Franciszek Smolarski. Po Mszy św. udali się w drogę powrotną. W Lubczu „zahaczyli” o posesję Państwa Stolarskich. Tam cykliści zostali ugoszczeni gorącymi kiełbaskami prosto z ogniska i pysznym domowym ciastem z wiśniami. Jedzenie nie obyło się bez wtóru wesołych i skocznych piosenek. Później przyszedł czas na pokonanie króciutkiego odcinka do Goliny.
Bez ogródek można otwarcie stwierdzić, że rajd do Dobrosołowa przy tak sprzyjającej pogodzie można zaliczyć do udanych. Kolejny, tym razem do Rzgowa też do „św. Jakuba” już 20 sierpnia – start o godz. 9:00 , na który serdecznie zapraszamy.

Jeden z uczestników rajdu – Przemysław Ciesielski

***

Serdecznie dziękujemy Państwu Stolarskim z Lubcza za: miłe przyjęcie w progach posesji, gest życzliwości, otwartość i gościnę.

16 lipca 2011

DROGAMI GMINY
Imprezy towarzyszące obchodom Dniom Goliny to już tradycja. W ubiegłą sobotę, 16 lipca w rajdzie rowerowym samorządowym wzięło udział 35. uczestników.
Jazdę rozpoczęliśmy w niezwykle radosnym nastroju: w Parku Miejskim dzieci z Fundacji „Podaj Dalej” kilkanaście chwil gościły nas na swojej imprezie. Dziękujemy za radość obcowania z nimi oraz za niespodziankę- baloniki, które towarzyszyły nam na trasie Spławie – Lubiecz – Przyjma – Brzeźniak – Głodowo – Kawnice.
W Przyjmie poznaliśmy pięknie wyremontowaną remizę OSP gdzie trafiliśmy na przygotowania weselne – młodej parze życzymy szczęścia!
Jazda ”Drogami Gminy” prawie na całej trasie asfaltowymi, niestety gdzie niegdzie powstały dziury – skutek zaniedbanych poboczy (bez rowów, bez wykorzeń).
W Brzeźniaku odpoczywamy, w miejscowym sklepiku kupujemy lody, napoje, banany i kto co lubi.
Przejazd przez Głodowo mija szybko, niestety mijające nas samochody zamiast zwalniać pokazując jaką moc mają ich konie mechaniczne, swoją brawurę i głupotę!
Mijamy Kawnice i kilkadziesiąt metrów dalej skręcamy w prawo i jesteśmy w nowocześnie prowadzonym gospodarstwie Państwa Sieczków.
Trafiamy na porę karmienia zwierząt. Gospodyni zaprasza nas na grilla: wspaniałe kiełbaski, sałatki, ogórki małosolne oraz drożdżowe placki z owocami – same rarytasy, które spożywamy w zaskakującej ciszy, to efekt rosnącej wokół kukurydzy tłumiącej zgiełk z drogi 92.
Wzorowo prowadzona hodowla bydła (byczków), w olbrzymiej oborze robi na nas duże wrażenie. Oglądamy konie i ich wybieg oraz przeróżne maszyny, pojazdy i urządzenia ułatwiające pracę. Niektóre z nich są zaprojektowane wykonane własnoręcznie!
Dziękujemy za wszystko Państwu Sieczkom!
Za tydzień 24 lipca o godz. 9:00 wyruszamy do Dobrosołowa znaną nam trasą „Od Jakuba do Jakuba”. W drodze powrotnej czeka nas niespodzianka